RICEOWLS.COM HOME
RICEOWLS.COM OWLS ON TWITTER


Licensed to Rice University            HY-TEK's Meet Manager 3/21/2013 02:43 PM
                 Victor Lopez Classic - 3/21/2013 to 3/23/2013                 
                                Rice University                                
                                  Houston, TX                                  
                                 Meet Program                                  
 
Event 101  Women 1500 Meter Run University
===============================================================================
Friday 3/22/2013 - 7:00 PM
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Ward, Kim                        Texas A&M-Cc                
  2  Busquet, Gabriela                Hbu                         
  3  Vick, Alexis                     Houston                     
  4  Cullinan, Kylie                  Rice                        
  5  Salazar, Anna                    Dallas Bapti                
  6  Michel, Laura                    Rice                        
  7  McClanahan, Carolyn              Hbu                         
  8  Fernandez, Alex                  Texas A&M-Cc                
  9  Gonzalez, Yasiris                Houston                     
 10  Bustamente, Guadalupe            Prairie View                
 11  Fabian, Tania                    Texas-Pan Am                
 12  Gilbert, Donna                   Prairie View                
 13  Hsu, Frances                     Rice                        
 14  Rodriguez, Rebekah               Texas-Pan Am                
 15  Martinez, Joanna                 Texas-Pan Am                
 16  Faustino, Briana                 Houston                     
Section 2  Timed Finals
  1  Crawford, Allison                McNeese Stat                
  2  Bustamante, Martha               Prairie View                
  3  Haavikko, Hanna                  Unattached                  
  4  Saellinen, Johanna               Sam Houston                 
  5  Jimenez, Hope                    Adidas Team                 
  6  Naranjo, Laura                   Texas Southe                
  7  Boutte, Jasmine                  Texas A&M-Cc                
  8  Spivey, Ashley                   Dallas Bapti                
  9  Stultz, Katherine                Notre Dame                  
 10  Bustamente, Leticia              Prairie View                
 11  Abadie, Kathleen                 Rice                        
 12  Biagini, Jillian                 McNeese Stat                
 13  Wardleworth, Eleanor             Rice                        
 14  Briggs, BreAnna                  Texas A&M-Cc                
 15  Payton, Daphne                   Texas-Pan Am                
 16  Galloso, Robin                   Texas-Pan Am                
 17  Hurst, Ashley                    Adidas Team                 
 18  Sierra, Selena                   Houston                     
 19  Mills, Ashley                    Texas A&M-Cc                
 20  Madanay, Farah                   Rice                        
 21  Johnston, Nicole                 Rice                        
Section 3  Timed Finals - Competing Later
  1  Gough, Becky                     Lamar                       
  2  Whitley, Rachel                  Western Mich                
  3  Kelly, Morgan                    Harvard                     
  4  Chumba, Judith                   Texas-Pan Am                
  5  Silva, Sammy                     Harvard                     
  6  Fowler, Halsey                   Rice                        
  7  Frydrych, Emily                  Notre Dame                  
  8  Wheeler, Eryn                    Northeastern                
  9  Thomas/unatt., Callie            Rice                        
 10  Hubbard, Jocelyn                 Northeastern                
 11  Whitt, Jessica                   Hbu                         
 12  Olson, Heather                   Rice                        
 13  Schaich, Allison                 Rice                        
 14  Hodge, Aisha                     Western Mich                
 15  Cremeans, Cara                   Western Mich                
 16  Mason, Sarah                     Rice                        
 
Event 102  Men 1500 Meter Run University
===============================================================================
Friday 3/22/2013 - 7:15 PM
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Benavides, Sebastian             Unattached                  
  2  Walker, Trevor                   Houston                     
  3  Koskey, Abel                     Texas A&M-Cc                
  4  Springer, Chris                  Dallas Bapti                
  5  Laymen, Chris                    Adidas Team                 
  6  Rosas, Lucio                     Prairie View                
  7  Lopez, Andrew                    Texas-Pan Am                
  8  Fernando, Mark                   Houston                     
  9  Jones, David                     Western Mich                
 10  Munoz, Richard                   Hbu                         
 11  Watkins, John                    Prairie View                
 12  Binder, De'Quad                  Sam Houston                 
 13  Waller, Andrew                   Sam Houston                 
 14  Goodlander-unattache, Zach       Sam Houston                 
 15  Vega, Jose                       Texas Southe                
 16  Dufford, Sam                     Houston                     
 17  Alvardo, George                  Texas Southe                
 18  McConnell, Chris                 Huston-Tillo                
 19  White, Michael                   Prairie View                
 20  Butler, Darius                   Huston-Tillo                
 21  Badger, Davis                    Hbu                         
 22  Rosalez, Joshua                  Texas-Pan Am                
 23  Calleros, Ezequiel               Texas Southe                
Section 2  Timed Finals
  1  Evans, Alex                      McNeese Stat                
  2  Jesensky, Kenny                  Adidas Team                 
  3  Stones, Carl                     adidas-Rogue                
  4  Kelly, Doug                      Adidas Team                 
  5  Gilreath, James                  Adidas Team                 
  6  Sagel, Harry                     Rice                        
  7  Bilbrew, Chris                   Adidas Team                 
  8  Hansel, Paul                     Texas A&M-Cc                
  9  Jones, Chris                     Lamar                       
 10  Anders, Clint                    Sam Houston                 
 11  Rudys, Valentinas                Texas A&M-Cc                
 12  Courtney, Cameron                Stephen F. A                
 13  Russell, Hunter                  Stephen F. A                
 14  Thornton, DJ                     Notre Dame                  
 15  Kimeli, Patrick                  Texas A&M-Cc                
 16  Stringer, Tom                    LA Tech                     
 17  Lacy, Brandon                    Texas A&M-Cc                
 18  Phillips, Jacob                  Dallas Bapti                
 19  Monson, Devin                    Unattached                  
 20  Casse, Martin                    Texas-Pan Am                
 21  Barlow, Daniel                   Texas A&M-Cc                
 22  Monson, Devin                    adidas-Rogue                
Section 3  Timed Finals - Competing Later
  1  Doyle, Brian                     Northeastern                
  2  Delguste, Martin                 McNeese Stat                
  3  LeBlanc, Jarrett                 McNeese Stat                
  4  Gallagher, Wesley                Northeastern                
  5  Stabler, Sam                     Lamar                       
  6  Tesfai, Yonas                    Houston                     
  7  Wade, Joe                        Lamar                       
  8  Sollowin, Stephen                Northeastern                
  9  McNiff, Ryan                     Adidas Team                 
 10  Kershaw, Michael                 Lamar                       
 11  Roberts, Travis                  Rice                        
 12  Abuhamra, Sammy                  Rice                        
 13  Wolfe, Matt                      LA Tech                     
 14  Sakit, Paul                      LA Tech                     
 15  Anderson Kaapa, Drevan           Houston                     
 16  Coleman, Anthony                 Houston                     
 17  Baar, Philipp                    Texas A&M-Cc                
 18  Aguinaga, Anthony                Hbu                         
 
Event 103  Women 3000 Meter Steeplechase University
===============================================================================
Friday 3/22/2013 - 7:35 PM
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Pesek, Shelby                    Stephen F. A                
  2  Fite, Katrina                    Stephen F. A                
  3  Miller, Lindsay                  Rice                        
  4  Byrd, Laurie                     Stephen F. A                
  5  Wagner, Molly                    Texas Luther                
  6  Ducommun, Kathryn                Houston                     
  7  Ernst, Stephanie                 Texas Luther                
  8  Hazlewood, Amber                 Texas Luther                
  9  Olson, Heather                   Rice                        
 10  Fowler, Halsey                   Rice                        
 11  Gonzalez, Cecilia                Texas A&M-Cc                
 12  Bruce, Kelsey                    Dallas Bapti                
 13  Meadows, Ashley                  Texas Luther                
 14  Kouba, Paige                     Harvard                     
 
Event 104  Men 3000 Meter Steeplechase University
===============================================================================
Friday 3/22/2013 - 7:50 PM
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  pineda, nate                     Unattached                  
  2  llamas, James                    Unattached                  
  3  Vega, Jose                       Texas Southe                
  4  Brown, Cody                      Unattached                  
  5  Doop, Wyatt                      Rice                        
  6  Roberts, Travis                  Rice                        
  7  Simie, Abel                      Prairie View                
  8  Calleros, Ezequiel               Texas Southe                
  9  Firth, Will                      Rice                        
 10  Barlow, Daniel                   Texas A&M-Cc                
 11  Ordaz, Jesus                     Unattached                  
 12  Urbanelli, Tony                  Rice                        
 13  Pitts, Patrick                   Sam Houston                 
 14  Casias, Zach                     Rice                        
 15  Stribling, Garrison              Prairie View                
 
Event 105  Women 5000 Meter Run University
===============================================================================
Friday 3/22/2013 - 8:05 PM
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Birru, Obsie                     Adidas Team                 
  2  Durrwachter, Julie               Dallas Bapti                
  3  McNiff, Heather                  Adidas Team                 
  4  Briggs, BreAnna                  Texas A&M-Cc                
  5  Beer, Taylor                     Houston                     
  6  Peacock, Becca                   Western Mich                
  7  Thompson, Marie                  Rice                        
  8  Wardleworth, Eleanor             Rice                        
  9  Jimenez, Betzy                   Unattached                  
 10  Garcia, Starla                   Houston                     
 11  Kreidie, Hiba                    Hbu                         
 12  Madanay, Farah                   Rice                        
 13  Galindo, Vanessa                 Texas A&M-Cc                
 14  Salinas, Regina                  Texas A&M-Cc                
 15  Riou, Solenn                     Sam Houston                 
 16  Blubaugh, Rebecca                Stephen F. A                
 17  Roper, Cali                      Unattached                  
 18  Cooper, Lauren                   McNeese Stat                
 19  Covington, Angelina              McNeese Stat                
 20  Fowler, Halsey                   Rice                        
 21  Salazar, Anna                    Dallas Bapti                
 22  Bruce, Kelsey                    Dallas Bapti                
 23  Spivey, Ashley                   Dallas Bapti                
 24  Van Horn, Sarah                  McNeese Stat                
 25  Bustamante, Martha               Prairie View                
 26  Brown, Andrea                    Texas Southe                
 27  Hays, Mary Kate                  LA Tech                     
 28  Bustamente, Guadalupe            Prairie View                
 29  Mayes, Tierra                    Texas Southe                
 30  Hsu, Frances                     Rice                        
 31  Casey, Laura                     McNeese Stat                
 32  Garza, Beatriz                   Texas-Pan Am                
 
Event 106  Men 5000 Meter Run University
===============================================================================
Friday 3/22/2013 - 8:45 PM
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Ashton, Taylor                   LA Tech                     
  2  Serrano, Luis                    Texas-Pan Am                
  3  Baar, Philipp                    Texas A&M-Cc                
  4  Barlow, Daniel                   Texas A&M-Cc                
  5  Novelli, Weston                  Rice                        
  6  Hansel, Paul                     Texas A&M-Cc                
  7  Hime, Brock                      Tulsa Runner                
  8  McCune, Colby                    Stephen F. A                
  9  Schreiber, Karl                  Sam Houston                 
 10  Manirumva, Lewi                  McNeese Stat                
 11  Ponce, Palo                      Sam Houston                 
 12  Springer, Chris                  Dallas Bapti                
 13  Saam, Ryan                       Sam Houston                 
 14  Kiptoo, Alex                     McNeese Stat                
 15  McClain, Randy                   Unattached                  
 16  Broussard, James                 Houston                     
 17  Cantu, John                      Houston                     
 18  Terry, Logan                     Sam Houston                 
 19  Adam, Dinaoli                    Prairie View                
 20  Rosas, Lucio                     Prairie View                
 21  Stewart, Zachary                 Houston                     
 22  Pitts, Patrick                   Sam Houston                 
 23  Bounds-unattached, John          Sam Houston                 
 24  Alvardo, Brian                   Texas Southe                
 25  Ibarra, Hansel                   Texas-Pan Am                
 26  Cardenas, Juan                   Texas Southe                
 27  Alvardo, George                  Texas Southe                
 28  Mireles, Sergio                  Texas-Pan Am                
Section 2  Timed Finals
  1  Rodriguez, Xavier                Stephen F. A                
  2  Zywicki, Ben                     Unattached                  
  3  Dandena, Kiya                    Unattached                  
  4  Harrell, Ash                     Lamar                       
  5  Johnsen, Matt                    Lamar                       
  6  Cavallo, John                    Rice                        
  7  MacMillan, Jeff                  Notre Dame                  
  8  Cuadra, Gabe                     Rice                        
  9  Kimeli, Patrick                  Texas A&M-Cc                
 10  Fuentes, David                   Unattached                  
 11  Hintz, Christoph                 Texas A&M-Cc                
 12  Creech, Ryan                     Lamar                       
 13  Bradley, Sam                     Lamar                       
 14  Schafer, Walter                  Notre Dame                  
 15  Fessahaie, Meron                 Rice                        
 16  Perri, Matt                      Hbu                         
 17  Croston, Johnathan               Adidas Team                 
 18  Saloom, Adam                     Stephen F. A                
 19  Cliffe, Daniel                   McNeese Stat                
 20  Daum, Jeremy                     Unattached                  
 21  Zeller, Bobby                    Unattached                  
 22  Guerra, Nicholas                 Stephen F. A                
 23  armstrong, chass                 Unattached                  
 24  Adame, Justin                    Texas A&M-Cc                
 
Event 107  Women 10000 Meter Run University
===============================================================================
Friday 3/22/2013 - 9:10 PM
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Salinas, Regina                  Texas A&M-Cc                
  2  Fischer, Kayla                   Texas A&M-Cc                
  3  Wassef, Audrey                   Rice                        
  4  Rossi, Alex                      Texas A&M-Cc                
  5  Wassef, Christina                Rice                        
  6  Roper, Cali                      Unattached                  
  7  Meade, Glynnis                   Dallas Bapti                
  8  Longoria, Melissa                Texas Luther                
  9  Durrwachter, Julie               Dallas Bapti                
 10  West, Haley                      Sam Houston                 
 11  Hardin, Samantha                 Texas A&M-Cc                
 12  Snook, Molly                     Dallas Bapti                
 13  Medrano, Jasmine                 Texas Luther                
 14  Wimsatt, Tawnee                  Dallas Bapti                
 15  Atkinson, Jennifer               Dallas Bapti                
 
Event 108  Men 10000 Meter Run University
===============================================================================
Friday 3/22/2013 - 9:50 PM
     Name                        Year School                                
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  McCune, Colby                    Stephen F. A                
  2  Kelly, Ryan                      Lamar                       
  3  Garcia, Jason                    Texas A&M-Cc                
  4  Alvardo, Brian                   Texas Southe                
  5  Abrego, Jacob                    Texas A&M-Cc                
  6  Sampath, Aneesh                  Rice                        
  7  Barnett, Michael                 Unattached                  
  8  Giles, Henry                     Rice                        
  9  Adame, Justin                    Texas A&M-Cc                
 10  Cardenas, Juan                   Texas Southe                

GAMEDAY CENTRAL
RICE.EDU CONFERENCEUSA.COM NCAA.COM RICE UNIVERSITY - 100 YEARS