Recap

Licensed to Rice University       HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 10/21/2017 03:27 PM
                           RICE VS SMU - 10/21/2017                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Rice University-GU  'A'                                     3:48.19  
     1) Caldwell, Alicia D 22           2) Schillinger, Marie-Claire 20   
     3) Beall, Kiley E 21               4) Rhodes, Lauren E 21            
       27.16    56.43    29.33  1:03.44    26.35    56.79    24.00    51.53
  2 Rice University-GU  'B'                                     3:51.30  
     1) Parham, Jaecey L 21             2) Limberg, Nicole R 18           
     3) Bui, Brittany M 18              4) Gillentine, Harper B 19        
       27.71    57.03    30.36  1:04.96    25.76    55.96    24.94    53.35
  3 Southern Methodist University-NT  'A'                       3:52.53  
     1) Samardzic, Matea 22             2) Trahan, Erin K 20              
     3) Passon, Felicity 18             4) Gliozeryte, Eva 20             
       27.35    56.06    30.89  1:06.07    26.09    56.59    24.51    53.81
  4 Rice University-GU  'C'                                    x4:00.56  
     1) Litver, Julie 22                2) Renken, Cailey A 18            
     3) Benjamin, Kaitlin A 21          4) Baker, Mimi L 18               
       28.43    58.73    30.37  1:05.78    27.59    59.14    26.76    56.91
 -- Southern Methodist University-NT  'B'                            DQ  
      Early take-off swimmer #2
     1) Winters, Kelcie J 20            2) Mercadel, Ashley D 20          
     3) Hess, Amy M 20                  4) Skaribas, Elena E 20           
       31.23  1:04.59    35.02  1:23.88    19.67    54.02    26.48    56.47
 
Event 2  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Huston, Hanna M           21 Rice-GU                       10:14.39  
      28.11   30.31   31.18   31.67   31.77   31.56   31.46   31.30
      31.37   31.04   30.55   30.63   30.63   30.55   30.55   30.65
      30.38   30.29   30.45   29.94                                
  2 Swinney, Kaitlyn B        21 Rice-GU                       10:24.24  
      29.04   31.28   31.55   31.72   31.75   31.67   31.53   31.56
      31.55   31.50   31.39   31.43   31.03   31.26   30.97   31.16
      31.13   31.07   31.21   30.44                                
  3 Nowaski, Sarah N          19 Rice-GU                       10:26.86  
      29.42   31.44   31.41   31.48   31.65   31.80   31.63   31.78
      31.77   31.62   31.23   31.34   31.37   31.73   31.63   31.41
      31.49   31.41   30.72   30.53                                
  4 Thompson, Lauren T        18 SMU-NT                        10:28.58  
      28.64   30.86   31.27   31.68   31.89   31.90   31.75   31.89
      31.93   31.62   31.75   31.70   31.80   31.87   31.61   31.44
      31.49   31.33   31.33   30.83                                
  5 Yellin, Eliana S          19 SMU-NT                        10:33.14  
      28.89   30.81   31.44   31.69   31.74   31.76   31.72   32.03
      32.05   31.96   31.92   31.99   31.87   31.95   31.99   32.08
      32.00   31.90   32.00   31.35                                
  6 Manasso, Alexandra N      21 SMU-NT                        10:38.02  
      29.52   31.08   31.49   31.66   31.85   32.06   32.07   32.14
      32.29   32.29   32.35   32.22   32.22   32.32   32.26   32.34
      32.39   32.31   32.14   31.02                                
 
Event 3  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Caldwell, Alicia D        22 Rice-GU                        1:50.64  
      26.37   28.20   28.44   27.63                                
  2 Parish, Ellery Y          18 Rice-GU                        1:51.04  
      26.78   28.16   28.23   27.87                                
  3 Samardzic, Matea          22 SMU-NT                         1:53.06  
      26.89   28.54   28.89   28.74                                
  4 Linhardt, Rylee M         19 Rice-GU                        1:53.32  
      27.16   28.98   28.62   28.56                                
  5 Franzen, Sydney E         20 Rice-GU                       x1:56.70  
      27.75   29.42   29.91   29.62                                
  6 Rose, Casey C             20 SMU-NT                         1:58.11  
      28.25   29.72   30.18   29.96                                
  7 Kerr, Pauline E           19 SMU-NT                         1:58.14  
      28.10   30.08   30.27   29.69                                
 
Event 4  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Parham, Jaecey L          21 Rice-GU                          56.97  
      27.84   29.13                                                
  2 Passon, Felicity          18 SMU-NT                           57.23  
      28.37   28.86                                                
  3 Litver, Julie             22 Rice-GU                          57.74  
      28.30   29.44                                                
  4 Tzenetos, Rabea           20 Rice-GU                          58.62  
      28.59   30.03                                                
  5 Magner, Agata M           20 SMU-NT                           59.75  
      29.53   30.22                                                
  6 Winters, Kelcie J         20 SMU-NT                         1:04.80  
      31.64   33.16                                                
 
Event 5  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Schillinger, Marie-clair  20 Rice-GU                        1:03.77  
      29.77   34.00                                                
  2 Limberg, Nicole R         18 Rice-GU                        1:05.12  
      30.90   34.22                                                
  3 Renken, Cailey A          18 Rice-GU                        1:05.29  
      30.80   34.49                                                
  4 Evans, Kelsey C           18 Rice-GU                       x1:05.99  
      31.47   34.52                                                
  5 Kerr, Pauline E           19 SMU-NT                         1:13.31  
      34.55   38.76                                                
  6 Mercadel, Ashley D        20 SMU-NT                         1:14.48  
      35.48   39.00                                                
 
Event 6  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Bui, Brittany M           18 Rice-GU                        2:02.46  
      28.82   32.21   30.94   30.49                                
  2 Trahan, Erin K            20 SMU-NT                         2:03.05  
      27.75   31.47   32.54   31.29                                
  3 Benjamin, Kaitlin A       21 Rice-GU                        2:08.15  
      29.18   32.58   32.87   33.52                                
  4 Kinsey, Madison A         18 SMU-NT                         2:08.68  
      29.38   33.31   33.41   32.58                                
  5 Beall, Kiley E            21 Rice-GU                        2:09.83  
      29.70   32.98   33.48   33.67                                
  6 Pho, Keegan K             20 SMU-NT                         2:10.90  
      29.76   32.82   33.21   35.11                                
  7 Charron, Kathleen E       21 SMU-NT                        x2:12.37  
      30.04   33.46   33.96   34.91                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Rhodes, Lauren E          21 Rice-GU                          23.45  
  2 Nezelek, Kate A           19 Rice-GU                          24.09  
  3 Gliozeryte, Eva           20 SMU-NT                           24.49  
  4 Smith, Samantha J         18 SMU-NT                           24.95  
  4 Gillentine, Harper B      19 Rice-GU                          24.95  
  6 Kondis, Kyra N            20 SMU-NT                           25.03  
  7 Baker, Mimi L             18 Rice-GU                         x25.78  
  8 Skaribas, Elena E         20 SMU-NT                          x26.07  
 -- Hess, Amy M               20 SMU-NT                          X26.31  
 -- Mathews, Megan K          18 SMU-NT                          X27.21  
 
Event 8  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Bradley, Kara F           18 SMU-NT                          192.00  
  2 Fiske, Morgan A           20 SMU-NT                          174.80  
  3 Hnath, Giovanna E         18 SMU-NT                          172.00  
 -- Crown, Katie N            18 SMU-NT                         X160.00  
 
Event 9  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Caldwell, Alicia D        22 Rice-GU                          51.48  
      25.21   26.27                                                
  2 Rhodes, Lauren E          21 Rice-GU                          51.72  
      25.16   26.56                                                
  3 Passon, Felicity          18 SMU-NT                           52.40  
      25.30   27.10                                                
  4 Nezelek, Kate A           19 Rice-GU                          54.35  
      26.19   28.16                                                
  5 Rose, Casey C             20 SMU-NT                           54.41  
      26.43   27.98                                                
  6 Kinsey, Madison A         18 SMU-NT                           54.46  
      26.33   28.13                                                
  7 Gillentine, Harper B      19 Rice-GU                         x54.52  
      26.87   27.65                                                
  8 Smith, Samantha J         18 SMU-NT                          x54.59  
      26.19   28.40                                                
 -- Kerr, Pauline E           19 SMU-NT                          X54.34  
      26.40   27.94                                                
 -- Kondis, Kyra N            20 SMU-NT                          X55.24  
      26.62   28.62                                                
 -- Mercadel, Ashley D        20 SMU-NT                          X55.85  
      27.00   28.85                                                
 -- Skaribas, Elena E         20 SMU-NT                          X57.45  
      27.25   30.20                                                
 -- Mathews, Megan K          18 SMU-NT                          X59.24  
      28.72   30.52                                                
 
Event 10  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Samardzic, Matea          22 SMU-NT                         1:58.62  
      28.58   29.91   30.15   29.98                                
  2 Swinney, Kaitlyn B        21 Rice-GU                        2:00.36  
      29.13   30.54   30.48   30.21                                
  3 Parham, Jaecey L          21 Rice-GU                        2:04.31  
      29.04   31.01   32.65   31.61                                
  3 Linhardt, Rylee M         19 Rice-GU                        2:04.31  
      29.49   30.95   31.90   31.97                                
  5 Magner, Agata M           20 SMU-NT                         2:05.15  
      30.34   31.39   31.74   31.68                                
  6 Litver, Julie             22 Rice-GU                       x2:09.79  
      30.67   32.72   33.23   33.17                                
  7 Gliozeryte, Eva           20 SMU-NT                         2:11.10  
      29.19   32.35   34.48   35.08                                
  8 Winters, Kelcie J         20 SMU-NT                        x2:20.19  
      32.90   34.99   36.47   35.83                                
 
Event 11  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Schillinger, Marie-clair  20 Rice-GU                        2:19.41  
      31.37   35.94   36.63   35.47                                
  2 Renken, Cailey A          18 Rice-GU                        2:20.52  
      31.99   35.74   36.07   36.72                                
  3 Evans, Kelsey C           18 Rice-GU                        2:22.01  
      32.68   36.48   35.88   36.97                                
  4 Limberg, Nicole R         18 Rice-GU                       x2:23.67  
      32.69   36.34   37.14   37.50                                
  5 Charron, Kathleen E       21 SMU-NT                         2:36.14  
      36.09   39.40   40.03   40.62                                
  6 Pho, Keegan K             20 SMU-NT                         2:38.99  
      36.98   40.39   40.60   41.02                                
 
Event 12  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Huston, Hanna M           21 Rice-GU                        4:57.69  
      27.81   29.90   30.47   30.65   30.34   30.09   29.98   29.80
      29.64   29.01                                                
  2 Parish, Ellery Y          18 Rice-GU                        5:02.94  
      29.48   31.35   30.75   30.86   30.94   30.44   29.85   29.98
      30.11   29.18                                                
  3 Nowaski, Sarah N          19 Rice-GU                        5:07.36  
      29.45   31.58   31.63   31.20   30.97   30.79   30.94   30.67
      30.68   29.45                                                
  4 Yellin, Eliana S          19 SMU-NT                         5:07.56  
      28.36   30.42   31.11   31.42   31.52   31.40   31.14   31.11
      31.04   30.04                                                
  5 Manasso, Alexandra N      21 SMU-NT                         5:13.47  
      29.16   30.83   31.26   31.57   31.56   31.69   31.89   32.12
      32.18   31.21                                                
  6 Thompson, Lauren T        18 SMU-NT                         5:16.89  
      28.78   31.26   31.66   31.83   32.01   32.26   32.28   32.43
      32.60   31.78                                                
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Trahan, Erin K            20 SMU-NT                           55.47  
      26.02   29.45                                                
  2 Bui, Brittany M           18 Rice-GU                          55.81  
      26.69   29.12                                                
  3 Beall, Kiley E            21 Rice-GU                          57.81  
      27.28   30.53                                                
  4 Benjamin, Kaitlin A       21 Rice-GU                          58.91  
      27.81   31.10                                                
  5 Kinsey, Madison A         18 SMU-NT                           58.98  
      27.89   31.09                                                
  6 Pho, Keegan K             20 SMU-NT                           59.98  
      28.52   31.46                                                
  7 Tzenetos, Rabea           20 Rice-GU                       x1:00.87  
      28.63   32.24                                                
  8 Hess, Amy M               20 SMU-NT                        x1:03.12  
      29.27   33.85                                                
 -- Baker, Mimi L             18 Rice-GU                         X51.46  
      24.86   26.60                                                
 
Event 14  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Hnath, Giovanna E         18 SMU-NT                          208.30  
  2 Fiske, Morgan A           20 SMU-NT                          198.20  
  3 Bradley, Kara F           18 SMU-NT                          182.00  
  4 Crown, Katie N            18 SMU-NT                         x180.50  
 
Event 15  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Samardzic, Matea          22 SMU-NT                         2:04.11  
      28.19   31.13   36.63   28.16                                
  2 Swinney, Kaitlyn B        21 Rice-GU                        2:04.12  
      27.68   30.76   36.73   28.95                                
  3 Parham, Jaecey L          21 Rice-GU                        2:06.84  
      27.71   30.84   37.27   31.02                                
  4 Limberg, Nicole R         18 Rice-GU                        2:09.65  
      28.60   34.74   36.28   30.03                                
  5 Magner, Agata M           20 SMU-NT                         2:14.34  
      29.25   32.98   41.25   30.86                                
 -- Evans, Kelsey C           18 Rice-GU                       X2:10.72  
      29.55   35.16   35.93   30.08                                
 -- Nowaski, Sarah N          19 Rice-GU                       X2:14.60  
      29.60   34.37   39.80   30.83                                
 -- Bui, Brittany M           18 Rice-GU                             DQ  
      28.30   35.41   36.55   30.14                                
 
Event 16  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Rice University-GU  'A'                                     1:33.77  
     1) Nezelek, Kate A 19              2) Caldwell, Alicia D 22          
     3) Schillinger, Marie-Claire 20    4) Rhodes, Lauren E 21            
       23.79    23.06    23.78    23.14                                    
  2 Southern Methodist University-NT  'A'                       1:35.29  
     1) Trahan, Erin K 20               2) Passon, Felicity 18            
     3) Smith, Samantha J 18            4) Gliozeryte, Eva 20             
       23.95    23.58    24.18    23.58                                    
  3 Rice University-GU  'B'                                     1:38.31  
     1) Parish, Ellery Y 18             2) Linhardt, Rylee M 19           
     3) Renken, Cailey A 18             4) Huston, Hanna M 21             
       24.69    24.35    25.36    23.91                                    
  4 Southern Methodist University-NT  'C'                       1:40.33  
     1) Kinsey, Madison A 18            2) Rose, Casey C 20               
     3) Kerr, Pauline E 19              4) Kondis, Kyra N 20              
       24.93    24.83    25.55    25.02                                    
  5 Southern Methodist University-NT  'B'                      x1:44.21  
     1) Skaribas, Elena E 20            2) Mercadel, Ashley D 20          
     3) Hess, Amy M 20                  4) Winters, Kelcie J 20           
       25.85    25.70    25.61    27.05                                    
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 16                    
 
  1. Rice University                   190.5   2. Southern Methodist University     103.5